UCHWAŁA NR LXIII/487/23
RADY GMINY GROMADKA
z dnia 28 września 2023 r.
w sprawie przyjęcia Regulaminów korzystania z pływalni „Dolnośląski Delfinek w Gromadce
Na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 40 ze zm.) Rada Gminy Gromadka uchwala, co następuje:
§ 1. Przyjmuje się
1. Regulamin korzystania z pływalni „Dolnośląski Delfinek” w Gromadce przez grupy zorganizowane, w brzmieniu załącznika nr 1 do niniejszej uchwały.
2. Regulamin ogólny korzystania z pływalni „Dolnośląski Delfinek” w Gromadce dla osób indywidualnych, w brzmieniu załącznika nr 2 do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Gromadka.
§ 3. Traci moc uchwała nr LV/419/23 Rady Gminy Gromadka z dnia 27 lutego 2023 roku w sprawie przyjęcia Regulaminu korzystania z krytej pływalni „Delfinek”.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Przewodniczący Rady Gminy Gromadka:
Krzysztof Król
Załącznik 1 do uchwały nr LXIII/487/23
Rady Gminy Gromadka
z dnia 28 września 2023 r.
REGULAMIN KORZYSTANIA Z PŁYWALNI „DOLNOŚLĄSKI DELFINEK” W GROMADCE
PRZEZ GRUPY ZORGANIZOWANE
§ 1. Definicje
1. Przez grupę zorganizowaną zwaną dalej Grupą, rozumie się zespół osób korzystających z Pływalni pod nadzorem opiekuna grupy, zgłoszonych przez niego w kasie, jako wejście grupowe.
2. Przez Opiekuna grupy rozumie się osobę pełnoletnią, sprawującą nadzór nad Grupą na terenie całego obiektu.
3. Przez Instruktora rozumie się instruktora nauki pływania, trenera, nauczyciela lub inną osobę uprawnioną, prowadzącą zajęcia z grupą na terenie Pływalni.
§ 2. Przepisy organizacyjne
1. Wejście grupowe musi być zgłoszone w kasie pływalni.
2. Grupa zorganizowana wchodzi na pływalnię i opuszcza ją pod nadzorem opiekuna.
3. Grupy bez opiekuna nie będą wpuszczane na pływalnię.
4. Uczestnicy grupy zorganizowanej mogą korzystać z urządzeń i atrakcji na hali basenowej, w tym: wanien jacuzzi i saun wyłącznie pod opieką opiekuna / instruktora, zgodnie z regulaminami stanowiskowymi tych urządzeń.
5. Niniejszy Regulamin obowiązuje łącznie z Regulaminem Ogólnym korzystania z pływalni oraz Regulaminami poszczególnych urządzeń / stref.
§ 3. Opiekun grupy
1. Opiekun grupy jest odpowiedzialny za jej przybycie, co najmniej 15 min. przed uzgodnionym terminem
rozpoczęcia zajęć.
2. Opiekun grupy zobowiązany jest do właściwej opieki, ustawicznego nadzoru i zapewnienia bezpieczeństwa powierzonej mu grupie osób.
3. Liczbę osób w grupie ustala organizator zajęć lub opiekun, uwzględniając wiek, stopień rozwoju psychofizycznego, stan zdrowia i ewentualną niepełnosprawność osób powierzonych opiece opiekuna z tym, że na jednego opiekuna grupy nie powinno przypadać więcej niż:
a) 20 pełnoletnich uczestników,
b) 15 uczestników w przypadku dzieci powyżej 7-go roku życia,
c) 10 uczestników w przypadku dzieci do 7-go roku życia,
d) ustaloną i zaakceptowaną przez Zarządcę ilość osób niepełnosprawnych, w zależności od stopnia niepełnosprawności oraz stanu zdrowia podopiecznych.
4. W przypadku grup szkolnych w ramach zajęć lekcyjnych, na halę basenową obowiązani są wejść wszyscy członkowie grupy. Liczebność tych grup określają odrębne przepisy oświatowe.
5. Przebywającym na hali, zabrania się powodowania zagrożenia, zakłócania zajęć realizowanych na hali basenowej, spożywania posiłków, zaśmiecania i innego, nagannego czy niestosownego zachowania.
6. Pracownicy obiektu mogą w każdej chwili zabronić grupie korzystania z hali basenowej, jeżeli uznają, że opiekun nie panuje nad zachowaniem grupy.
Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego – 2 – Poz. 5695
7. Opiekun grupy ma obowiązek posiadania informacji o stanie zdrowotnym, psycho-fizycznym uczestników grupy oraz o ich umiejętnościach pływackich, i zgodnie z tą wiedzą, w porozumieniu ze służbą ratowniczą, kształtuje program pobytu grupy na pływalni i korzystania przez jej uczestników z atrakcji na pływalni.
8. Opiekunowi grupy nie wolno stosować wobec uczestników przymusu korzystania z jakiejkolwiek części (atrakcji) pływalni.
9. Opiekunowie grup wchodzą na halę basenową bezpłatnie.
10. Opiekun grupy sprawuje stały nadzór nad grupą i ponosi odpowiedzialność za jej bezpieczeństwo na całym obiekcie.
11. Jeśli grupa uczestniczy w zajęciach zorganizowanych z instruktorem, opiekunowie mają obowiązek czynnie uczestniczyć w zajęciach z grupą i na polecenie instruktora dyscyplinować podopiecznych.
12. W czasie pobytu grupy na obiekcie, opiekunowie są zobowiązani zachować należytą staranność w wykonywaniu swoich obowiązków i dopilnować, aby jej uczestnicy przestrzegali regulaminów, zachowywali się bezpiecznie, spokojnie i kulturalnie, nie hałasowali, nie niszczyli urządzeń oraz mienia znajdującego się na terenie obiektu.
13. Opiekun grupy zobowiązany jest przez cały czas pobytu grupy na hali basenowej, przebywać razem z grupą oraz kontrolować zachowanie jej uczestników.
14. W przypadku, gdy opiekun grupy nie korzysta z kąpieli, powinien posiadać stosowną, czystą odzież przeznaczoną wyłącznie do zajęć na pływalni i obuwie zmienne (klapki).
15. Do obowiązków opiekuna grupy należy w szczególności:
1) wprowadzenie grupy do holu głównego i wskazanie miejsca oczekiwania na wejście do szatni;
2) zapoznanie uczestników grupy z Regulaminem Ogólnym korzystania z pływalni, regulaminami poszczególnych urządzeń, Regulaminem dla grup zorganizowanych oraz zobowiązanie uczestników do ich przestrzegania;
3) załatwienie w kasie obiektu wszelkich formalności związanych z wejściem grupowym;
4) pobranie kluczy do szafek na obuwie zewnętrzne, pasków / zegarków do szafek dla uczestników grupy;
5) dopilnowanie, by wszyscy zmienili obuwie i założyli klapki basenowe, na hali basenowej klapki należy zostawić we wskazanych miejscach. Dozwolone jest wejście boso;
6) wprowadzenie grupy do szatni, dopilnowanie przebrania się w stroje kąpielowe;
7) wprowadzenie grupy do pomieszczeń z natryskami i sanitariatami, zwrócenie uwagi na obowiązek korzystania z toalet i sanitariatów w czasie całego pobytu na pływalni;
8) dopilnowanie starannego umycia się podopiecznych przy użyciu środków myjących, przed i po wyjściu z hali basenowej;
9) dopilnowanie właściwego rodzaju, kompletności i stanu higienicznego stroju kąpielowego uczestników;
10) przeprowadzenie grupy przez brodziki w celu wstępnego zdezynfekowania stóp;
11) zgłoszenie ratownikowi faktu wprowadzenia grupy na teren hali basenowej, w celu ustalenia zasad korzystania z kąpieli;
12) ustawiczna kontrola zachowania uczestników grupy w czasie całego pobytu na pływalni i podejmowanie w razie potrzeby działań zmierzających do utrzymania bezpieczeństwa i porządku oraz przeciwdziałanie przypadkom niszczenia mienia lub urządzeń;
13) przed zakończeniem pobytu, wyegzekwowanie od podopiecznych złożenia w wyznaczonym miejscu używanego przez nich sprzętu rekreacyjnego, sportowego, pływackiego;
14) po upływie wyznaczonego czasu pobytu, zarządzanie zbiórki, sprawdzenie stanu liczebnego grupy, zgłoszenie ratownikowi faktu zakończenia pobytu grupy na hali basenowej i wyprowadzenie grupy z hali basenowej do natrysków i sanitariatów; Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego – 3 – Poz. 5695
15) dopilnowanie zabrania wszystkich rzeczy przez uczestników grupy z szatni oraz dopilnowanie pozostawienia tam względnego porządku w szatni;
16) wyprowadzenie grupy ze strefy mokrej obiektu, rozliczenie się z pobytu i wyprowadzenie grupy z obiektu.
16. Opiekun i członkowie grupy mają obowiązek podporządkowania się poleceniom ratowników oraz pracowników obiektu.
17. Opiekun grupy jest odpowiedzialny za zgłoszenie każdego wypadku, mającego miejsce w czasie przebywania grupy na pływalni ratownikowi i potwierdzenie tego faktu wpisem w Dzienniku pracy ratowników.
18. Jeżeli opiekun grupy jest jednocześnie instruktorem, obowiązują go zapisy § 4 niniejszego Regulaminu.
§ 4. Instruktor
1. Instruktor prowadzący zajęcia, ma obowiązek dokładnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem, Regulaminem Ogólnym korzystania z pływalni, regulaminami poszczególnych urządzeń i bezwzględnego podporządkowania się wszystkim ustaleniom w nich zawartych.
2. Instruktor prowadzący zajęcia sprawuje stały nadzór nad grupą i ponosi wraz z ratownikami odpowiedzialność za jej bezpieczeństwo na hali basenowej.
3. Instruktorzy prowadzący zajęcia, zobowiązani są przebrać się w strój kąpielowy lub sportowy, umożliwiający natychmiastowe wejście do wody i przez cały czas pobytu grupy na hali basenowej, przebywać razem z grupą.
4. Liczba osób biorących udział w zajęciach, przypadająca na jednego instruktora nie powinna przekraczać:
a) 20 pełnoletnich uczestników,
b) 15 uczestników w przypadku dzieci powyżej 7-go roku życia,
c) 10 uczestników w przypadku dzieci do 7-go roku życia,
d) ustaloną i zaakceptowaną przez Zarządcę ilość osób niepełnosprawnych, w zależności od stopnia
niepełnosprawności oraz stanu zdrowia podopiecznych,
e) ustaloną i zaakceptowaną przez Zarządcę liczbę osób uczestniczących w zajęciach o specjalistycznym
charakterze, innym niż nauka pływania.
5. Dyżurujący ratownik może zabronić instruktorowi prowadzenia zajęć, jeżeli uzna, że zajęcia prowadzone są w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób w nich uczestniczących lub innych użytkowników pływalni.
6. W czasie pobytu grupy na hali basenowej instruktor prowadzący zajęcia jest zobowiązany do egzekwowania od uczestników grupy zachowania zgodnego z obowiązującymi na terenie pływalni regulaminami.
7. Instruktorzy prowadzący zajęcia wchodzą na halę basenową bezpłatnie.
8. Do obowiązków instruktora prowadzącego zajęcia należy w szczególności:
1) zgłoszenie dyżurującemu ratownikowi faktu rozpoczęcia zajęć, w celu ustalenia zasad korzystania z hali basenowej;
2) zarządzenie zbiórki i sprawdzenie stanu ilościowego grupy;
3) zapoznanie uczestników zajęć z instrukcją prawidłowego i bezpiecznego używania urządzeń i sprzętu przed ich udostępnieniem uczestnikom;
4) prowadzenie zajęć w sposób zgodny z przepisami, zasadami bezpieczeństwa i dobrą praktyką;
5) ustawiczna kontrola zachowania uczestników grupy w czasie całego pobytu na hali basenowej i podejmowanie w razie potrzeby działań zmierzających do utrzymania bezpieczeństwa i porządku oraz przeciwdziałanie przypadkom niszczenia mienia lub urządzeń; Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego – 4 – Poz. 5695
6) przed zakończeniem zajęć wyegzekwowanie od uczestników złożenia w wyznaczonych miejscach pomocy dydaktycznych, sprzętu sportowego i pływackiego;
7) po zakończeniu zajęć zarządzenie zbiórki, sprawdzenie stanu liczebnego grupy;
8) zgłoszenie ratownikowi faktu zakończenia zajęć i wyprowadzenie grupy z hali basenowej lub przekazanie jej opiekunowi, jeżeli grupa nadal pozostaje na hali basenowej.
9. Instruktor prowadzący zajęcia ma obowiązek podporządkowania się poleceniom ratowników oraz pracowników obsługi obiektu.
10. Jeżeli Instruktor jest jednocześnie opiekunem grupy obowiązują go zapisy § 3 niniejszego Regulaminu.
§ 5. Uczestnicy grupy zorganizowanej
1. Uczestnicy grupy przychodzą na basen, co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem zajęć.
2. Uczestnicy grupy mają obowiązek zapoznania się z Regulaminem Ogólnym korzystania z pływalni, regulaminami poszczególnych urządzeń, Regulaminem dla grup zorganizowanych oraz bezwzględnego podporządkowania się wszystkim ustaleniom w nich zawartych.
3. Do obowiązków uczestników grupy należy w szczególności:
1) poruszanie się po terenie pływalni razem z grupą;
2) założenie obuwia basenowego;
3) przebranie się w szatniach, zgodnie z regulaminem w czysty strój kąpielowy;
4) umieszczenie odzieży w szafkach i właściwe zamknięcie szafek;
5) staranne umycie się przy pomocy środków myjących;
6) przy wejściu na halę basenową zdezynfekowanie stóp w brodziku;
7) udział w zbiórce rozpoczynającej zajęcia;
8) bezwzględne podporządkowanie się poleceniom ratowników, pracowników obiektu, instruktorów prowadzących zajęcia i opiekunów w zakresie obowiązujących na obiekcie regulacji;
9) przestrzeganie zakazu powodowania sytuacji zagrażających własnemu bezpieczeństwu, bezpieczeństwu innych osób korzystających z pływalni lub mogących spowodować wypadek;
10) przestrzeganie zakazu biegania, wrzucania i wpychania do wody innych uczestników kąpieli oraz wszczynania fałszywych alarmów;
11) przestrzeganie zakazu przekraczania stref wyznaczonych grupie do realizacji zajęć lub kąpieli oraz opuszczania hali basenowej bez powiadomienia instruktora prowadzącego zajęcia i opiekuna grupy;
12) przestrzegania zakazu skoków do wody, nurkowania, korzystania z urządzeń i atrakcji wodnych bez wyraźnego zezwolenia instruktora prowadzącego zajęcia lub opiekuna;
13) sygnalizowanie instruktorowi prowadzącemu zajęcia lub opiekunowi grupy wszystkich sytuacji mogących doprowadzić do wypadku, w tym własnego złego samopoczucia i braku możliwości wykonania ćwiczenia lub korzystania z atrakcji wodnych;
14) zgłoszenie instruktorowi prowadzącemu zajęcia lub opiekunowi grupy każdego przypadku skaleczenia lub urazu doznanego w trakcie trwania zajęć;
15) udział w zbiórce kończącej zajęcia;
16) po zakończeniu zajęć złożenie w wyznaczonym miejscu sprzętu sportowego i pływackiego;
17) po wyjściu z hali basenowej umycie całego ciała;
18) opróżnienie szafek odzieżowych oraz zabranie wszystkich rzeczy osobistych. Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego – 5 – Poz. 5695
§ 6. Przepisy końcowe
1. W trakcie zawodów lub innych imprez sportowo - rekreacyjnych za bezpieczeństwo uczestników odpowiada organizator.
2. W przypadku stwierdzenia poważnych uchybień w zakresie przestrzegania regulaminów obowiązujących na obiekcie, Zarządca lub ratownicy mają prawo do zakazania grupie korzystania z obiektu, włącznie z jej usunięciem.
3. Niniejszy Regulamin stanowi integralną część umowy, jeżeli podstawą korzystania z basenu przez grupy jest umowa.
4. W przypadku braku umowy korzystania z obiektu, uważa się, że opiekun grupy oraz jej uczestnicy zapoznali się z regulaminami obowiązującymi na obiekcie i wszyscy zobowiązali się do ich przestrzegana.
Załącznik do Regulaminu korzystania
z Pływalni "Dolnośląski Delfinek„ w Gromadce
przez grupy zorganizowane
Oświadczenie opiekuna grupy zorganizowanej Gromadka, dnia ………………..
Oświadczam niniejszym, że jestem opiekunem grupy liczącej …... osób, w wieku ………..... lat.
Członkami grupy są osoby niepełnosprawne w liczbie …… osób.
Członkami grupy są osoby ze schorzeniami m.in. (cukrzyca, padaczka, choroby układu krążenia itp.), w liczbie …... osób .
Potwierdzam, że zapoznałam / zapoznałem się z Regulaminem Ogólnym oraz Regulaminem korzystania z obiektu przez grupy zorganizowane i zobowiązuję się do ich przestrzegania.
Zobowiązuję się także do zapoznania wszystkich członków grupy z regulaminami stanowiskowymi, obowiązującymi na terenie pływalni i egzekwowania od uczestników mojej grupy ich przestrzegania.
Przed i po korzystaniu z oferty Pływalni „Dolnośląski Delfinek” w Gromadce, zobowiązuję się do przeprowadzenia zbiórki uczestników grupy, w celu sprawdzenia ich liczby.
Stan zdrowia pozostających pod moją opieką uczestników grupy oraz stopień oswojenia z wodą/umiejętności pływackie, według mojej wiedzy, pozwalają na korzystanie z pływalni.
………..………………..……………………………..
podpis opiekuna grupy
Załącznik nr 2 do uchwały nr LXIII/487/23
Rady Gminy Gromadka
z dnia 28 września 2023 r.
REGULAMIN OGÓLNY KORZYSTANIA Z PŁYWALNI
„DOLNOŚLĄSKI DELFINEK” W GROMADCE
Postanowienia ogólne
1. Właścicielem obiektu jest Gmina Gromadka. Obiekt został przekazany w trwały zarząd Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Gromadce.
2. Pływalnia czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 20:00 oraz w soboty, niedziele i wybrane dni świąteczne od godz. 12:00 do 20:00, z wyjątkiem dni, w których obiekt będzie nieczynny z uwagi na przerwy technologiczne, konserwacyjne itp. Informacja ta będzie podawana do publicznej wiadomości komunikatem Zarządcy pływalni, wydawanym w formie harmonogramu na dany miesiąc, udostępnionym na drzwiach wejściowych obiektu oraz stronie internetowej.
3. W godzinach od 14:00 do 16:00 w dni powszednie oraz od 9:30 do 11:30 w soboty oraz niedziele, za zgodą Zarządcy obiektu, pływalnia może być udostępniona dla osób korzystających z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych Szkoły Podstawowej w Gromadce oraz zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podlegających Gminie Gromadka. Zasady płatności oraz warunki szczegółowe będą ustalone w odrębnych zarządzeniach.
4. Zasady funkcjonowania Pływalni „Dolnośląski Delfinek” w Gromadce oraz prawa i obowiązki korzystających z niej osób określa niniejszy Regulamin Ogólny.
5. Kryta pływalnia znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej w Gromadce przy ul. Gen. Wł. Sikorskiego 19. Na całym terenie pływalni znajduje się system monitoringu wizyjnego wraz z zapisem nagrań z kamer, który może być podstawą pociągnięcia do odpowiedzialności użytkowników /klientów/, którzy nie stosują się do regulaminów oraz instrukcji obowiązujących na pływalni. Zarządzający oświadcza, iż monitoring prowadzony jest w sposób nienarażający dóbr osobistych oraz godności użytkowników pływalni. Zapis nagrań jest właściwie zabezpieczony i archiwizowany zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami RODO.
6. Nagrywanie filmów oraz robienie zdjęć na terenie pływalni dozwolone jest wyłącznie po wcześniejszym uzyskaniu pisemnej zgody Zarządzającego.
7. Osoby znajdujące się na terenie pływalni są zobowiązane podporządkować się poleceniom pracowników obiektu, a szczególnie ratowników w hali basenowej.
8. Zarządzający może czasowo ograniczyć wejście klientów na pływalnię z powodu osiągnięcia maksymalnej ilości osób korzystających, tudzież innych okoliczności uzasadniających podjęcie takich decyzji (w tym m.in. awarii, wypadków itp.).
§ 1. Definicje
Ilekroć w niniejszym Regulaminie Ogólnym jest mowa o:
1. Obiekcie – rozumie się przez to wydzieloną część budynku Szkoły Podstawowej w Gromadce, zawierającą 2 sale treningowe, pływalnię, zaplecze sanitarne, kasy i ciągi komunikacyjne pomiędzy poszczególnymi strefami z wydzielonym osobnym wejściem.
2. Pływalni – rozumie się przez to pomieszczenie basenowe zawierające nieckę basenu, dwie niecki jacuzzi, dwie sauny, plażę i przejścia stanowiące komunikację pomiędzy wszystkimi w/w elementami, a także zaplecze socjalno – sanitarne, w tym szatnie i toalety oraz pomieszczenie ratownika.
3. Pasku / zegarku – rozumie się przez to pasek kodujący Elektronicznego Systemu Obsługi Klienta wydawany na kasie pływalni, służący do rozliczenia czasu płatnego pobytu w pływalni oraz do otwierania szafek w szatniach.
Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego – 8 – Poz. 5695
4. Ratowniku – rozumie się przez to pracownika posiadającego stosowne uprawnienia, ubranego w koszulkę koloru czerwonego oznakowaną nadrukiem Ratownik.
5. Zarządcy – rozumie się przez to Dyrektora Szkoły Podstawowej w Gromadce.
§ 2. Przepisy szczegółowe
1. Dokonanie opłaty za pobyt na pływalni oraz pobranie paska jest traktowane, jako potwierdzenie zapoznania się, akceptację i bezwzględne przestrzeganie zapisów regulaminów obowiązujących na terenie całego obiektu.
2. W dni powszednie, tj. od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt, przerw technologicznych, konserwacyjnych itp.), pływalnia jest udostępniona w godzinach od 8:00 do 16:00 wyłącznie dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Gromadka w ramach zorganizowanych grup szkolnych. W okresie wakacji i ferii zimowych godziny otwarcia pływalni będą ustalone odrębnym komunikatem Zarządcy pływalni.
3. Dzieci do lat 13 mogą przebywać na terenie pływalni wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich z wykupionym biletem wstępu.
4. Administracja pływalni nie gwarantuje dostępu do wszystkich atrakcji i urządzeń w każdym czasie, w szczególności z powodu konieczności prowadzenia remontów i konserwacji lub napraw awarii. Każda osoba, zamierzająca skorzystać z usług pływalni, może uzyskać informację w kasie o zakresie świadczonych usług bądź występujących w tej mierze ograniczeń. Ponadto informacja taka zamieszczana jest na stronie internetowej pływalni oraz na drzwiach wejściowych do obiektu. Podjęcie decyzji co do korzystania z usług pływalni, mimo występujących ograniczeń, nie może stanowić podstawy do ewentualnych roszczeń w stosunku do Zarządcy.
5. Pływalnia zastrzega sobie prawo do rezerwacji obiektu lub jego części na zawody sportowe lub imprezy zamknięte bądź zorganizowane zajęcia, na potrzeby których mogą zostać wyłączone z eksploatacji dla klientów poszczególne tory lub cała niecka basenowa.
6. W przypadku zmian cen biletów i usług, informacja o tym fakcie podawana będzie na stronie internetowej pływalni.
7. Korzystanie z pływalni odbywa się na podstawie zakupionych jednorazowych biletów wstępu, kart abonamentowych lub karnetów.
8. Ceny biletów i usług reguluje cennik ustanowiony zarządzeniem Wójta Gminy Gromadka. Cennik dostępny jest na stronie internetowej pływalni oraz w kasie pływalni.
9. W przypadku wejść dzieci bez opiekuna wymagane jest okazanie legitymacji szkolnej lub innego dokumentu potwierdzającego ukończenie 13-go roku życia.
10. Do zakupu biletów i usług w cenie ulgowej uprawniają następujące dokumenty:
1) ważna legitymacja studencka – studenci do 25 roku życia;
2) ważna legitymacja szkolna wg wzoru ustalonego przez MEN – uczniowie wszystkich szczebli szkół działających w oparciu o zezwolenie Ministra Edukacji Narodowej – do 25 roku życia;
3) ważna legitymacja emeryta – rencisty;
4) ważna ogólnopolska Karta Dużej Rodziny;
5) dowód osobisty wraz z zaświadczeniem potwierdzającym zatrudnienie w jednostce organizacyjnej podległej Gminie Gromadka;
6) ważna legitymacja osoby niepełnosprawnej lub orzeczenie o niepełnosprawności.
11. Faktury za usługi świadczone na obiekcie, można otrzymać na podstawie paragonu po uprzednim zgłoszeniu w kasie, do 7 dni od daty sprzedaży.
12. W obiekcie obowiązuje zachowanie porządku, czystości i spokoju.
Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego – 9 – Poz. 5695
13. Szczegółowe zasady użytkowania poszczególnych urządzeń na pływalni określają odrębne regulaminy i instrukcje stanowiskowe, umieszczone w ich pobliżu. Regulaminy dostępne są również na stronie internetowej pływalni.
14. Osoby korzystające z pływalni w szczególności zobowiązane są do:
1) stosowania się do znaków ostrzegawczych, zakazu i nakazu;
2) stosowania się do zarządzeń i komunikatów kierownictwa, pracowników obsługi i służb ratowniczych pływalni;
3) dostosowania swoich planów aktywności do wieku, umiejętności, uwarunkowań zdrowotnych, zaleceń i przeciwwskazań medycznych;
4) użytkowania sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem i odpowiednio do podejmowanej aktywności;
5) przedstawienia na wniosek zarządzającego, stosownych atestów do użytkowania sprzętu stosowanego do realizacji zadań na pływalni;
6) bezzwłocznego informowania służb ratowniczych lub obsługi obiektu, o zaistniałym wypadku i innych zdarzeniach, mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób znajdujących się na obiekcie.
15. Za bezpieczeństwo podczas zawodów, zajęć oraz imprez odpowiedzialność ponosi ich organizator.
§ 3. Korzystanie z Pływalni
1. Z pływalni mogą korzystać osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane.
2. Maksymalna liczba użytkowników, mogących jednocześnie znajdować się na obiekcie to 45 osób, w tym na pływalni do 20 osób – po 5 osób na tor, na salach treningowych do 25 osób. Maksymalną liczbę dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Gromadka przebywających na pływalni w ramach zorganizowanych grup szkolnych odbywających się w godzinach od 8:00 do 16:00 określają odrębne przepisy oświatowe.
3. Personel może czasowo ograniczyć wstęp na pływalnię, ze względu na ilość osób w niej przebywających lub inne okoliczności, wpływające na bezpieczeństwo lub komfort użytkowania pływalni.
4. Wejścia grupowe odbywają się według odrębnego regulaminu.
5. Wchodzący na pływalnię zobowiązani są do zmiany obuwia zewnętrznego, na czyste obuwie basenowe nieużytkowane na zewnątrz, w którym należy obowiązkowo chodzić na terenie pływalni. W kasie należy pobrać kluczyk od szafek do obuwia zewnętrznego. Dopuszczalne jest chodzenie boso.
6. Korzystanie z szafek w szatniach, umożliwia pasek / zegarek wydawany w kasie przy zakupie biletu.
Osoba, która zgubiła pasek / zegarek lub kluczyk do szafek na obuwie zewnętrzne zobowiązana jest do zapłacenia jego równowartości w wysokości określonej w cenniku. W przypadku zwrotu zaginionego paska / zegarka w dniu następnym, opłata zostanie zwrócona.
7. Pasek / zegarek pobierany jest w kasie obiektu i zwracany do okienka kasowego po wyjściu z pływalni.
8. Czas pobytu i związane z nim opłaty, liczony jest od momentu aktywacji paska / zegarka przy kasie, do momentu odczytania pamięci paska / zegarka przy wyjściu. Opłata jest naliczana dla każdej osoby za każdą rozpoczętą minutę pobytu w obiekcie, przekraczającą limit czasowy zgodnie z przyjętym cennikiem.
9. Przy wyjściu z pływalni, przy kasie, każdorazowo odbywa się odczyt zapisów paska / zegarka. Na podstawie tego odczytu kasjer określa wysokość zobowiązania użytkownika za korzystanie z usług obiektu.
10. Za niewykorzystane bilety wstępu oraz w przypadku wydalenia klienta z obiektu z jego winy, uiszczone opłaty nie są zwracane.
11. Podczas poruszania się w obrębie pływalni, z uwagi na ciągłe nawilżenie wodą powierzchni posadzek, należy zachować szczególną ostrożność.
12. Przed wyjściem z szatni na teren hali basenowej należy sprawdzić, czy szafka została zamknięta. Za rzeczy pozostawione w szafkach otwartych lub nieprawidłowo zamkniętych oraz na zewnątrz szafek Zarządzający nie ponosi odpowiedzialności.
13. Po zakończeniu korzystania z obiektu szafkę należy dokładnie opróżnić i pozostawić otwartą.
Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego – 10 – Poz. 5695
14. Przedmioty pozostawione w szafkach lub zagubione przez klientów, przechowywane są w kasie przez okres dwóch tygodni, po upływie tego czasu są usuwane z terenu obiektu.
15. W przypadku odmowy uiszczenia przez klienta opłaty dodatkowej naliczonej automatycznie przez elektroniczny system obsługi klienta lub innej dotyczącej np. zagubionego paska / zegarka lub kluczyka do szafki na obuwie zewnętrzne, pracownicy obiektu są upoważnieni do wezwania służb porządkowych.
16. Niecka basenu do nauki pływania ma głębokość minimalną 0,9 metra a maksymalną 1,35 metra i mogą z niej korzystać osoby nieumiejące pływać.
17. Wstęp na pływalnię możliwy jest tylko w stroju przeznaczonym do kąpieli przylegającym do ciała.
Dzieci do lat trzech mogą przebywać w wodzie wyłącznie w specjalnych pieluszkach kąpielowych.
18. Przed wejściem na halę basenową każda osoba jest zobowiązana do umycia całego ciała pod natryskiem z użyciem środka myjącego oraz przejścia stopami przez brodzik dezynfekcyjny.
19. Korzystający z WC przed wejściem do hali basenowej zobowiązani są bezwzględnie ponownie umyć ciało pod prysznicem.
20. Indywidualne zajęcia nauki pływania mogą być prowadzone tylko przez osoby posiadające stosowne umowy z Zarządcą.
21. Zabrania się prowadzenia wszelkiej działalności gospodarczej, w tym również udzielania prywatnej nauki pływania za wynagrodzeniem bez wiedzy i zgody Zarządcy.
22. Umieszczanie reklam oraz prowadzenie akcji promocyjnych na zewnątrz i wewnątrz obiektu może odbywać się tylko na podstawie zgody Zarządcy lub osoby upoważnionej, po uprzednim uzgodnieniu formy, lokalizacji oraz czasu trwania ekspozycji.
23. Podstawą wnoszenia reklamacji jest ważny paragon, otrzymany w kasie przy zakupie biletu lub usługi.
24. Użytkownicy będą wpuszczani do obiektu nie później niż na 75 minut przed jej planowanym zamknięciem.
§ 4. Strefy
1. Na pływalni wyznaczone są następujące strefy, do których, po uwzględnieniu swoich umiejętności, należy dostosować własne plany aktywności:
1) strefa basenowa – dla nieumiejących pływać – niecka basenu rekreacyjnego – o głębokości od 0,9 m do 1,35 m, z dwoma masażerami karku,
2) strefa rekreacyjna – z dwiema wannami jacuzzi oraz dwiema saunami.
2. Głębokości w poszczególnych strefach podane są w postaci tablic informacyjnych oraz napisów na ściankach niecek basenowych.
3. Osoby korzystające z pływalni mają obowiązek zapoznania się z zasadami użytkowania poszczególnych stref.
§ 5. Działania służby ratowniczej
1. Na terenie obiektu, dozorem służby ratowniczej objęta jest przestrzeń hali basenowej (zawierająca nieckę basenu, niecki jacuzzi, sauny oraz ciągi komunikacyjne pomiędzy nimi).
2. Ratownicy mogą zostać zadysponowani do akcji poza terenem hali basenowej – na terenie obiektu.
3. Ratownikami są osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, noszące koszulkę w kolorze czerwonym z napisem Ratownik.
4. Klienci pływalni są zobowiązani do bezwzględnego podporządkowania się nakazom służby ratowniczej, w obrębie zasad wynikających z niniejszego Regulaminu Ogólnego, regulaminów odrębnych oraz przepisów powszechnie obowiązującego prawa.
5. O wszelkich sytuacjach mogących zagrażać życiu i zdrowiu klientów oraz o nieprawidłowej pracy urządzeń pływalni, należy bezwzględnie i niezwłocznie powiadomić służbę ratowniczą lub obsługę obiektu.
Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego – 11 – Poz. 5695
6. Wszelkie skaleczenia, urazy oraz pogorszenie samopoczucia, należy zgłaszać natychmiast służbie ratowniczej lub obsłudze obiektu.
7. Sygnałem do natychmiastowego wyjścia z wody, jest trzykrotny gwizdek ratownika i/lub komunikat werbalny. Po usłyszeniu sygnału i/lub komunikatu należy natychmiast opuścić nieckę basenu, wannę jacuzzi, saunę, zaprzestać korzystania z atrakcji wodnych i oczekiwać na dalsze polecenia służby ratowniczej lub obsługi obiektu.
8. Jakiekolwiek korzystanie z niecki basenu, wanny jacuzzi, bez dozoru ratownika jest zabronione.
9. Ratownik wodny, prowadząc działania ratownicze, korzysta z ochrony dla funkcjonariuszy publicznych.
§ 6. Zakazy i inne regulacje obowiązujące na obiekcie
1. Zabrania się przebywania na pływalni osób obcych i niezatrudnionych, po godzinach otwarcia obiektu.
2. Zabrania się wstępu na pływalnię osobom po spożyciu alkoholu oraz innych środków odurzających.
3. W obiekcie obowiązuje całkowity zakaz:
1) palenia tytoniu, e-papierosów;
2) wnoszenia, spożywania, sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, narkotyków oraz innych środków odurzających, psychotropowych itp.;
3) wnoszenia na teren obiektu opakowań szklanych, puszek, ostrych narzędzi oraz innych niebezpiecznych przedmiotów, w tym zegarków i biżuterii które mogłyby wyrządzić krzywdę innym osobom;
4) akwizycji;
5) wprowadzania zwierząt.
4. Ze względu na zasady higieny i bezpieczeństwa, przebywającym na pływalni zabrania się:
1) wchodzenia do wody wbrew zakazowi służby ratowniczej lub przy braku dyżuru ratowniczego oraz w czasie prowadzenia akcji ratowniczej;
2) używania strojów kąpielowych i przedmiotów w sposób widoczny zabrudzonych lub takich, które mogą wchodzić w reakcje z wodą;
3) pozostawiania dzieci bez opieki;
4) biegania, popychania i wrzucania do wody innych osób, krzyczenia oraz zachowywania się w sposób zagrażający bezpieczeństwu własnemu lub innych klientów, a także uniemożliwiania korzystania z usług przez innych użytkowników;
5) skakania do wody;
6) wszczynania fałszywych alarmów;
7) przytrzymywania się lin torowych;
8) wchodzenia i wychodzenia z niecek basenu poza miejscami do tego przeznaczonymi (drabinki, schody);
9) zaśmiecania i zanieczyszczania pomieszczeń oraz niecki basenu;
10) załatwiania potrzeb fizjologicznych do wody oraz w miejscach do tego nieprzeznaczonych;
11) używania detergentów i środków chemicznych innych niż kosmetyki do ciała (używanie kosmetyków dopuszczalne jest wyłącznie w części socjalnej obiektu);
12) żucia gumy i spożywania pokarmów, poza miejscami do tego wyznaczonymi;
13) wchodzenia na murki okalające nieckę basenu oraz inne konstrukcje i urządzenia do tego nieprzeznaczone;
14) wchodzenia do pomieszczenia ratownika oraz używania sprzętu ratowniczego;
15) wnoszenia i korzystania na terenie obiektu z własnego sprzętu sportowego i rekreacyjnego bez zgody dyżurującego ratownika;
Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego – 12 – Poz. 5695
16) korzystania z dostępnych atrakcji wodnych w sposób niezgodny z zapisami regulaminów i instrukcjami ich użytkowania;
17) zabaw ruchowych i gry z użyciem piłki poza miejscami do tego wyznaczonymi przez służbę ratowniczą;
18) wchodzenia w obuwiu kąpielowym do basenów;
19) wnoszenia sprzętu muzycznego i grającego oraz telefonów komórkowych.
5. Ze względu na zasady współżycia społecznego, przebywającym na pływalni zabrania się:
1) korzystania z torów pływackich zarezerwowanych na potrzeby zajęć nauki pływania, zawodów, innych grup zorganizowanych, wynajętych po zakupie biletu przez innego użytkownika, itp.;
2) niszczenia urządzeń i wyposażenia obiektu;
3) używania wulgaryzmów;
4) dopuszczania się zachowań nieobyczajnych, wstępu do pomieszczeń wyłączonych z ogólnego dostępu;
5) fotografowania i filmowania w celach komercyjnych bez uprzedniej zgody Zarządcy lub osoby upoważnionej, oraz poza uzgodnioną formą, lokalizacją oraz czasem trwania ekspozycji.
6. Ze względu na zasady zdrowia publicznego, zabrania się korzystania z pływalni osobom:
1) z chorobami skóry: grzybicą, egzemą, liszajem, brodawczakiem, rumieniem, różą, itp. (wymagane zaświadczenie od lekarza dermatologa o braku zakażalności choroby);
2) chorobami zakaźnymi;
3) uczulonym na środki odkażające;
4) z chorobami układu wydalania;
5) z plastrami zwykłymi i bandażami;
6) z otwartymi skaleczeniami i ranami;
7) których stan higieniczny odbiega od ogólnie przyjętych norm;
8) których zachowanie stanowi zagrożenie dla otoczenia.
7. Służba ratownicza ma prawo nie zezwolić na kąpiel danej osoby, w przypadku zauważenia stanów chorobowych i zachowań wymienionych w § 6.
8. Noszenie okularów i soczewek kontaktowych odbywa się na własne ryzyko klienta. W przypadku przebywania na pływalni w okularach korekcyjnych, okulary te muszą być umocowane w sposób uniemożliwiający ich spadnięcie i uszkodzenie. W przypadku zagubienia lub rozbicia okularów należy natychmiast powiadomić dyżurującego Ratownika.
9. Osoby, których stan wskazuje na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających, nie będą wpuszczane na teren obiektu lub będą z niego usuwane.
10. Osoby przebywające na terenie obiektu i naruszające porządek publiczny, dobre obyczaje oraz zasady współżycia społecznego – w tym używające wulgaryzmów, stwarzające zagrożenie dla innych osób przebywających na terenie obiektu, a także osoby niestosujące się do przepisów niniejszego Regulaminu Ogólnego, regulaminów odrębnych i do zaleceń służby ratowniczej lub obsługi obiektu – mogą zostać usunięte, bez prawa zwrotu wcześniej uiszczonych opłat, niezależnie od ewentualnego skierowania sprawy na drogę postępowania karnego lub cywilnego. Mogą też zostać wezwane służby porządkowe, w tym patrol policyjny.
§ 7. Przystosowanie Pływalni do potrzeb osób niepełnosprawnych
1. Obiekt jest częściowo przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
2. Osoby niepełnosprawne wymagające pomocy opiekuna wchodzą na pływalnię wraz z opiekunem, którego obowiązuje wykupienie ulgowego biletu wstępu.
3. Opiekunem osoby niepełnosprawnej musi być osoba pełnoletnia, która wchodzi na teren pływalni i sprawuje ciągły nadzór nad podopiecznym bez względu na to, czy korzysta z usług pływalni, czy nie.
Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego – 13 – Poz. 5695
4. Osoby niepełnosprawne korzystające z pływalni i poruszające się na wózkach, zobowiązane są przesiąść się na wózek inwalidzki udostępniony przez pływalnię w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach.
5. Osoby niepełnosprawne, których schorzenia uniemożliwiają kontrolowanie czynności fizjologicznych, nie mogą korzystać z pływalni.
§ 8. Odpowiedzialność
1. Za bezpieczeństwo osób przebywających na pływalni podczas kąpieli ogólnodostępnej, odpowiedzialność ponosi ratownik wodny.
2. Osoby ze schorzeniami serca, epilepsją, zaburzeniami krążenia, równowagi, chorobami uszu oraz po przebytych dłuższych chorobach powinny uzyskać zezwolenie lekarskie na korzystanie z pływalni.
Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu, zachęca się do przekazania informacji o schorzeniu, dyżurującemu ratownikowi.
3. Wszelka aktywność związana z zagrożeniem dla funkcji życiowych – w tym np. próby nurkowania na długim dystansie lub czasie, intensywny trening itp. – winny być zgłaszane ratownikowi.
4. W czasie imprez rekreacyjnych oraz zawodów sportowych, organizatorzy ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom.
5. Nauka pływania odbywa się na podstawie odrębnie sformułowanych zasad. Liczebność grup nauki pływania nie może przekroczyć 15 osób na jednego prowadzącego zajęcia, a w przypadku dzieci w wieku do siódmego roku życia 10 osób na jednego prowadzącego zajęcia.
6. Za bezpieczeństwo osób uczestniczących w zajęciach nauki pływania, odpowiada instruktor prowadzący zajęcia.
7. Opiekun grupy zorganizowanej (grupy szkolne, wycieczki, kolonie, itp.) zobowiązany jest do zapoznania uczestników z niniejszym Regulaminem Ogólnym oraz Regulaminem korzystania z pływalni przez grupy zorganizowane.
8. W celu sprawowania opieki nad uczestnikami grupowej nauki pływania (poza instruktorem prowadzącym zajęcia pływackie) nieodpłatnie może wejść dodatkowy opiekun:
1) na każdą maksymalnie 10-osobową grupę dzieci w wieku do lat 7 – jeden opiekun;
2) na każdą maksymalnie 15-osobową grupę osób powyżej lat 7 – jeden opiekun.
9. Opiekun odpowiada materialnie za paski / zegarki powierzone uczestnikom grupy zorganizowanej oraz za właściwe zachowanie i respektowanie regulaminów przez podopiecznych.
10. Zarządca nie ponosi odpowiedzialności za przerwy w funkcjonowaniu obiektu, o których powiadomił klientów.
11. Kierownictwo obiektu nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione bez nadzoru w holu, w szafkach na obuwie zewnętrzne, szatniach i szafkach basenowych.
12. Za szkody powstałe na obiekcie, odpowiedzialność ponosi sprawca.
13. Za zniszczenie elementów wyposażenia pływalni, a także za zniszczenie, uszkodzenie lub zagubienie przedmiotów przekazanych do używania, obowiązuje odpłatność w pełnej wysokości wartości szkody.
14. Za wszelkie szkody powstałe na skutek nieprawidłowego korzystania z obiektu, wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zniszczenia pomieszczeń lub urządzeń odpowiedzialność ponoszą użytkownicy, a w przypadku osób niepełnoletnich ich opiekunowie prawni.
15. Zarządca nie odpowiada za wypadki spowodowane nieprzestrzeganiem niniejszego Regulaminu Ogólnego, Regulaminu korzystania z pływalni przez grupy zorganizowane, regulaminów i instrukcji korzystania z pozostałych stref i atrakcji wodnych oraz niewykonywania poleceń i wskazań personelu obiektu.
16. Pływalnia nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia strojów kąpielowych wynikłe z korzystania z urządzeń i wyposażenia pływalni.
Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego – 14 – Poz. 5695
§ 9. Przepisy końcowe
1. Osoba, która zniszczy lub zgubi pasek / zegarek lub klucz do szafki na obuwie zewnętrzne, zostanie obciążona odpowiednio kwotą 100 zł.
2. Niewłaściwe zachowanie w stosunku do personelu obiektu jest naruszeniem niniejszego Regulaminu Ogólnego i pociąga za sobą sankcje, aż do odmowy prawa korzystania z obiektu.
3. Wobec osób, które wielokrotnie bądź w sposób rażący naruszyły postanowienia niniejszego Regulaminu Ogólnego, może zostać zastosowany czasowy lub stały zakaz wstępu na teren obiektu. Zastosowanie zakazu poprzedzone zostanie ostrzeżeniem wystosowanym przez obsługę obiektu.
4. Parking przy obiekcie składa się z dwóch miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych oraz placu manewrowego dla jednostki straży pożarnej w przypadku wykonywania czynności służbowych. Za pojazdy pozostawione na parkingu Zarządca nie ponosi odpowiedzialności.
5. W sprawach spornych ostateczną decyzję podejmuje Zarządca lub osoba przez niego upoważniona.
6. Skargi i wnioski należy zgłaszać w formie pisemnej u Zarządcy lub wpisywać do Książki Skarg i Wniosków znajdującej się w kasie obiektu.
7. O innych sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem Ogólnym decydują ogólne przepisy prawa.